- Úvod
- Jak o bižuterii pečovat
Jak se o ni správně starat, aby nás krášlila co nejdéle? V prvé řadě si musíme ujasnit to nejpodstatnější: bižuterie je ozdoba, nikoli užitná věc (na niž máme přece jen jiné nároky). Prakticky každý povrch (včetně zlata a stříbra) reaguje s okolním prostředím, pokud tedy chceme, aby nám bižuterie vydržela co nejdéle, dodržujeme při jejím nošení základní pravidlo – bižuterii navlékáme jako poslední a sundáváme jako první.
K poškození bižuterie dochází nejčastěji působením těchto faktorů:
- mechanické působení– roztržení, natažení či pokřivení, například při sportu, zatržením o výčnělek, bižuterii z textilií můžeme přeříznout, pozor při česání vlasů... Do této kategorie můžeme zařadit i poškození otěrem při jednorázovém dlouhodobém namáhání, viz například kovový náramek, kterým třeme o stůl při psaní na počítači.
- chemické působení(především se to týká kovových a plastových částí) – veškeré kosmetické pleťové a vlasové prostředky, agresivní pot, v žádném případě s bižuterií nenavštěvujte kadeřníka (permanentní styling – původně trvalá – má bohužel trvalý vliv i na bižuterii).
- fyzikální vlivy– máme na mysli světlo, prach, vlhko, vodu nebo intenzivní horko (např. sauna). Většina kovových částí bižuterie je galvanována a zejména na stříbrnou galvaniku má světlo ničivý vliv. Některé komponenty (například drát) bývají lakovány, a pokud se na nich dlouhodobě usazuje prach, jejich povrch zmatní, naruší se a časem může korodovat.
Z výše uvedeného výčtu si zapamatujme toto – bižuterii nevystavujeme popsaným vlivům nebo se jejich účinek snažíme alespoň minimalizovat. Se šperky nesportujeme, nenavštěvujeme s nimi kadeřníka, kosmetické a vlasové prostředky nanášíme jako první. Samozřejmě bižuterii odkládáme před všemi procedurami, kdy by přišla do kontaktu s vlhkem.
Čeho se vyvarovat:
- před spaním si bižuterii vždy sundejte;
- neponechávejte dočasně odloženou bižuterii na přímém slunci. Barvy mohou vyblednout a nebo může dojít k poškození výrobku. Osvědčily se různé typy stojanů, které ale nepostavíme na přímé světlo, spíše je umístíme do tmavšího místa. Ideální jsou šperkovnice. Šperky a bižuterii uchrání před světlem i prachem, a ještě v nich budeme mít pořádek;
- šperky ani jejich části nejsou určeny ke konzumaci ani pro vkládání do úst;
- v případě látkových doplňků nepereme v pračce! Maximálně namočíme a jemně promneme pouze tkaninu tak, abychom se co nejlépe vyhnuli kontaktu vody (s trochou mýdla či saponátu) s kovovými ozdobami nebo korálkovými aplikacemi, případné skvrny lze čistit starým zubním kartáčkem. Necháme uschnout volně položené na tkanině při pokojové teplotě, neždímáme, nekroutíme.
Jak bižuterii vyčistit?
- především jemně. Základní prevencí je dodržovat výše popsaná pravidla při nošení a ukládání. Šperky a bižuterii jemně zbavíte prachu a potu měkkým hadříkem (výborný je flanel) nebo nejměkčí typ zubního kartáčku (soft), který vyčistí i špatně dostupná místa bez použití chemikálií. POZOR: Příliš intenzivní a časté mechanické čištění součástí z postříbřených komponentů může mít za následek oděr stříbrné vrstvy;
- k čištění stříbra používejte prostředky k tomu určené, například vatu Auron.
Tyto rady a doporučení jsou základem pro trvanlivost výrobku a přímo souvisí s naším reklamačním řádem.